Мар'їнська районна державна адміністрація

Мар'їнська районна державна адміністрація

30 років тому була прийнята Декларація про державний суверенітет України

16 липня 1990 року Верховна рада Української Радянської Соціалістичної Республіки ухвалила доленосний документ – прийняла Декларацію про державний суверенітет України, яким визначені основи державного, політичного, економічного ладу, та підкреслені самостійність і суверенітет України.

За прийняття цієї Декларації проголосувало більш ніж 98 відсотків депутатів тодішньої Верховної Ради.

Свій підпис під документом поставив перший заступник голови Ради Іван Плющ. Від дня прийняття документу від імені народу могла виступати виключно Верховна рада України, а територія України в існуючих межах проголошувалася недоторканною. При прийнятті Декларації про державний суверенітет України влітку 1990 року ВР УРСР керувалася волею народу України, прагненням створити демократичне суспільство, потребою всебічного забезпечення прав і свобод людини, пошаною до національних прав усіх народів, турботою про повноцінний політичний, економічний, соціальний і духовний розвиток народу України, визнанням необхідності побудови правової держави, а також мала на меті утвердити суверенітет і самоврядування народу України.

Дата прийняття Декларації про державний суверенітет України була оголошена Днем незалежності України. Однак згодом святкування перенесли на 24 серпня, адже саме у цей день у 1991 році Верховна рада прийняла Акт проголошення незалежності України і остаточно вивела державу зі складу Союзу Радянських Соціалістичних Республік.

Світова громадськість, в переважній більшості, позитивно сприйняла ідею державного суверенітету України та всіляко намагалась підтримати народ України в розбудові власної держави. Тогочасна позиція світової спільноти та української діаспори щодо проголошення Декларації про державний суверенітет України знайшла відображення на сторінках періодичних видань. В першу чергу це були інформаційні та вітальні повідомлення, аналітичні статті, інтерв’ю, публікації історичних документів та матеріалів. У цілому у прийнятті Декларації про державний суверенітет України світова спільнота вбачала початок справжнього відродження України, повноцінного політичного, економічного, соціального і духовного її розвитку.

Позицію світової спільноти, українського населення та діаспори щодо проголошення Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 року наочно відображають наведені нижче матеріали періодичних видань.

Матеріали періодичних видань

Завантажити (DOCX)

Архівний відділ райдержадміністрації