ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ ЖЕРТВ ГОЛОДОМОРІВ
День пам’яті жертв голодоморів – щорічний національний пам’ятний день в Україні. Жалобна дата традиційно припадає на кінець листопада. Згадувати жертв голодомору на офіційному рівні вперше запропонував своїм указом другий президент України Леонід Кучма в листопаді 1998 року. Називалася жалобна дата Днем пам’яті жертв Голодомору. У 2000 році назву було змінено на День пам’яті жертв Голодомору та політичних репресій. Указом третього президента Віктора Ющенка від 21 травня 2007 він став називатися День пам’яті жертв голодоморів.
На підставі президентських указів День пам’яті жертв голодоморів відзначається щорічно в четверту суботу листопада. Таким чином, цього року пам’ять загиблих від штучного голоду Україна вшановуватиме 28 листопада.
У ХХ сторіччі українці пережили три голодомори: 1921-1923, 1932-1933 і голод 1946-1947 років. Утім, серед найбільш трагічних сторінок історії українського народу особливо сумне місце займає Голодомор 1932-1933 років. За різними даними, у 1932-1933 роках від голоду загинуло від 4,5 до 10 мільйонів людей.
28 листопада 2006 року законом України Голодомор 1932−1933 років був визнаний геноцидом українського народу. На сьогодні в Україні на юридичному та законодавчому рівні статус «Голодомор» має лише геноцид 1932—1933 рр. Події 1921—1923 рр. та 1946—1947 рр. кваліфікуються як масовий голод.
Традиційно в цей день громадяни відвідують поминальне богослужіння і покладають символічні горщики з зерном та свічками до пам’ятників жертвам голодоморів в Україні. У церемоніальних заходах біля Меморіального знаку «Свічка пам’яті» в Києві також беруть участь перші особи держави, керівники іноземних країн, парламентів та міжнародних організацій, урядовці з різних країн, дипломати, представники релігійних конфесій, регіональні делегації, громадські і культурні діячі, свідки Великого Голоду.
Долучитися до акції доволі просто – після загальнонаціональної хвилини мовчання достатньо запалити свічку на своєму вікні.
Голодомор 1932-1933 років – одна з найтрагічніших сторінок української історії, яка поглинула мільйони безневинних, – не підлягає забуттю… , ти розумієш, наскільки дорогим даром є життя і як треба цінувати кожну хвилину, яку воно дарує.
До вашої уваги спогади мешканців району про Голодомор 1932-1933 років
21 листопада – День Гідності та Свободи
21 листопада в Україні відзначається День Гідності та Свободи.
21 листопада 2013-го року на Майдані Незалежності у Києві розпочалася акція протесту проти рішення Кабінету Міністрів України призупинити підготовку до підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом. Спочатку зібралося декілька сотень, а вже 24 листопада – понад сто тисяч прихильників євроінтеграції.
Після того як 29 листопада на Євромайдані відбувся мітинг із закликом до відставки уряду та дострокових парламентських виборів, влада застосувала силу. 30 листопада вночі відбувся кривавий розгін майданівців. Стало зрозуміло, що країна рухається до авторитаризму, засадничі принципи якого відчуло на собі українське суспільство: зневага до прав людини, корупція, свавілля правоохоронних органів, репресії проти незгідних. Протести перетворилися з проєвропейських на антиурядові та стали значно масштабнішими.
18-20 лютого – в найтрагічніші дні Революції, сталися сутички в центрі Києва, підпалено Будинок профспілок, снайпери вбили понад 70 євромайданівців, які стали Героями Небесної сотні.
13 листопада 2014 року тодішній Президент України Петро Порошенко підписав Указ «Про День Гідності та Свободи». Метою запровадження пам’ятної дати є утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, вшанування патріотизму й мужності громадян, які стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини, національних інтересів держави та її європейського вибору.
Онлайн-виставка малюнків до Дня Гідності та Свободи
До 76-ї річниці вигнання нацистів з України пропонуємо до уваги
До 79-х роковин трагедії в урочищі Бабин Яр пропонуємо до уваги
До 75-ї річниці Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні пропонуємо до уваги
14 листопада 2019 року в рамках Регіонального культурно-просвітницького заходу «Донбас – це Україна» в.о. начальника архівного відділу Мар’їнської районної державної адміністрації Наталія Томулець провела для учнів 11-го класу ЗОШ № 5 м.Курахове урок за темою: «Історія заселення території Донецької області».
В рамках Регіонального культурно-просвітницького заходу «Донбас – це Україна» працівниками архівного відділу Мар’їнської районної державної адміністрації проведено уроки для учнів 11-го класу ЗОШ № 5 м. Курахове за темами: «Видатні постаті Донеччини» та «Дім, де живе історія».
В рамках Регіонального культурно-просвітницького заходу «Донбас – це Україна» в.о.начальника архівного відділу Наталією Томулець та архіваріусом Нелею Самохваловою для школярів району проведено перший урок «Культурні заклади, як джерело інформації про історію світу та України».