Мар'їнська районна державна адміністрація

Мар'їнська районна державна адміністрація

ДЕЯКІ ПИТАННЯ ВИПЛАТИ ДЕРЖАВНОЇ СОЦІАЛЬНОЇ ДОПОМОГИ

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 року № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» (далі – Постанова) прийнято ряд змін в законодавстві з питань соціального захисту населення. Основними змінами Постанови є:

– встановлення єдиного порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї для усіх видів соціальної допомоги та житлових субсидій, тобто тих видів соціальної підтримки, які надаються в залежності від доходу сім’ї;

– удосконалення механізмів взаємодії органів влади та органів місцевого самоврядування, запроваджено обмін інформацією між Державною Податковою Службою, Пенсійним фондом, скасовано необхідність надання додаткових довідок про доходи від заявників. Крім того, при розрахунку доходу враховується розмір чистої заробітної плати, тобто буде включена сума доходу без податку на доходи фізичних осіб;

– затвердження нової редакції порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям.

Згідно Постанови право на отримання допомоги малозабезпеченим сім’ям залишається за багатодітними сім’ями, працездатними особами, які здійснюють догляд за дітьми до досягнення ними 3-річного або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного в медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними 6-річного віку, хворими дітьми, яким не встановлено інвалідність, за особами з інвалідністю І-ІІ групи, за дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за особами, які надають соціальні послуги з догляду.

Інші працездатні особи з малозабезпечених сімей для подальшого призначення допомоги повинні працювати або сплачувати єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування в розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців, або перебувати на обліку в центрі зайнятості.

Основним принципом надання державної допомоги визначено об’єктивність отримання низьких доходів, або відсутність доходів у непрацюючих працездатних членів сім’ї.

Зазначеною Постановою удосконалено порядки надання таких видів держдопомоги, як:

– тимчасова державна допомога на дітей, батьки яких ухиляються від сплати аліментів;

– допомога на дітей, які виховуються в багатодітних сім’ях (визначені умови, за наявності яких поновлюється виплата допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях);

– допомога одиноким матерям (уніфіковано принцип надання допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям).

Допомога на дітей одиноким матерям нараховуватиметься з урахуванням майнового стану сім’ї, тобто для призначення допомоги буде враховуватися:

– наявність працевлаштування;

– здійснення протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям покупок, які перевищують 50 тис. гривень;

– наявність у власності сім’ї другого житла, яке розташоване на підконтрольній Україні території;

– наявність у власності сім’ї більше ніж одного автомобіля, з дати випуску якого минуло менше ніж 15 років (крім мопеда і причепа).

Допомога непрацюючій одинокій матері може бути призначена тільки у разі здійснення нею догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного в медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку, за дітьми, хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, за дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідності, за особою з інвалідністю І групи, за особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок психічного розладу, за дитиною з інвалідністю віком до 18 років, а також за особами, які досягли 80-річного віку; надавали соціальні послуги з догляду відповідно до законодавства.

Допомога на дітей одиноким матерям, яку призначено за умовами, що діяли до 30 червня 2020 р. (включно), виплачується до закінчення строку її призначення.

З 1 липня 2020 р. допомога на дітей одиноким матерям призначається за новими умовами.

Таким чином, суттєві зміни торкнулись питань рівного доступу до державної допомоги, об’єктивності під час її призначення та спрощення оформлення необхідних документів.

На виконання Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19)» від 30.03.2020 № 540-ІХ, Урядом прийнято постанову Кабінету Міністрів України від  08.04.2020 № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги», якою посилено соціальний захист громадян на період карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Зазначена постанова передбачає забезпечення проведення призначення, перерахунку і виплати різних видів державної соціальної допомоги без необхідності особистого звернення до органів соціального захисту населення.

З метою врегулювання питання забезпечення сімей державною підтримкою в період поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої короиавірусом SARS-СоV-2 (далі – карантин), Мінсоцполітики підготовлено проєкт нормативно-правового акта, яким передбачається, що кошти отримані малозабезпеченими сім’ями та одинокими матерями під час карантину до 01 липня 2020 року залишаться в родинах (зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги»).

Проєкт акта подано на розгляд Уряду, його розгляд заплановано на найближчому засіданні Кабінету Міністрів України.

Після прийняття постанови Кабінетом Міністрів України, отримувачам державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям та допомоги на дітей одиноким матерям будуть повернуті кошти, які були стягнені з отримувачів допомоги.

За додатковою інформацією просимо звертатись за телефоном «гарячої лінії» управління соціального захисту населення райдержадміністрації: 066-808-27-24.