Мар'їнська районна державна адміністрація

Мар'їнська районна державна адміністрація

Євген Данилюк: «Людям потрібно дати надію»

Незабаром Новорічні та Різдвяні свята. Позаду – ще один рік. Рік непростий. Рік, котрий всупереч всіляким прогнозам та сподіванням змусив кожного з нас пройти випробовування викликами мирного життя та наслідків війни у нашому краї.
У грудні виповниться рік відтоді, як головою Мар’їнської райдержадміністрації, керівником районної військово-цивільної адміністрації було призначено Євгена Данилюка. І хоча Євгену Івановичу за щоденними районними клопотами ніколи, як-то кажуть вгору поглянути, все ж він погодився дати інтерв’ю напередодні новорічних свят для нашої газети. Отож, що маємо позаду, з яким багажем зустрічатимемо Новий, 2021 рік, наша розмова з очільником району.
132512274_1061332564293287_6760813674892547977_o
– Євгене Івановичу, вже тривалий час робота органів влади зосереджується на боротьбі з пандемією COVID-19. Які зміни відбулись з поліпшення матеріально-технічної бази КНП «Мар’їнська центральна районна лікарня» та КНП «Курахівська міська лікарня» і які проводяться заходи для подолання наслідків спричинених коронавірусною хворобою?
– Обидві лікарні отримали від НСЗУ пакети на надання стаціонарної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID – 19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2. Ще до отримання цих пакетів медичні працівники лікарень, які були залучені до лікування хворих на COVID – 19 та пневмонію, щомісячно отримували надбавку до зарплати за рахунок коштів районного бюджету: лікарі по 10 тисяч гривень, середній медперсонал – 5 тисяч гривень, молодший – 3 тисячі гривень. Також з районного бюджету лікарні отримали кошти на закупівлю кисню, концентраторів, медикаментів, дезінфікуючих засобів та засобів індивідуального захисту. Таким чином у 2020 році з районного бюджету 1,25 мільйона гривень було витрачено на боротьбу з коронавірусною хворобою.
Що стосується матеріально-технічної бази лікарень, то вона є, фактично, першоосновою ефективної протидії інфекції. І потребує злагодженості в діях органів державної влади, місцевого самоврядування, благодійних організацій і самих медиків.
Капітальний ремонт інфекційного відділення КНП «Курахівська міська лікарня» можу назвати прикладом такої злагодженої роботи. Фінансування робіт здійснюється з трьох джерел: держбюджету (2,6 млн. грн.), обласного бюджету (6,3 млн. грн.) та бюджету Курахівської міської ради. Загальна вартість – 19 мільйонів гривень. Стан готовності відділення – біля 90%.
Враховуючи погіршення епідеміологічної ситуації в країні, Мар’їнська райдержадміністрація прийняла рішення про розгортання додаткових лікарняних ліжок на базі пологового та гінекологічного відділень Мар’їнської центральної районної лікарні. Щоб забезпечити належні умови для лікування хворих тут ремонтуються системи водопостачання, каналізації, електропостачання, проводиться косметичний ремонт окремих приміщень – за кошти районного бюджету. Відновити існуючі стаціонарні киснепроводи допомогли наші міжнародні партнери – «Лікарі без кордонів».
Крім того за допомогою УВКБ ООН виконано поточний ремонт відділу діагностики та ремонт пральні, а за підтримки Благодійного фонду «Прем’єр Уржанс Інтернасьональ» відремонтовано інженерні системи та санітарні приміщення. Міжнародна допомога надається і у вигляді виробів медичного призначення, дезінфікуючих та антисептичних засобів та засобів індивідуального захисту.
– Нещодавно радісною звісткою для єлизаветівців та богоявленців стало відкриття амбулаторій загальної практики – сімейної медицини, тож поговоримо про розвиток медицини у сільській місцевості.
– У 2020 році продовжилась активна робота зі створення належних умов лікування в закладах первинної медичної допомоги.
Так, дійсно мешканці Єлизаветівської та Богоявленської сільських рад знедавна мають можливість отримувати якісну медичну допомогу у нових амбулаторіях загальної практики – сімейної медицини, побудованих за рахунок коштів державного бюджету та співфінансування із районного бюджету. Нині тривають процедури закупівель за кошти районного бюджету по озелененню їх територій. А ще, Товариством Червоного Хреста України проведено капітальний ремонт з термомодернізацією Галицинівської амбулаторії загальної практики – сімейної медицини. За рахунок коштів районного бюджету проведено ремонт покрівлі Новоукраїнської амбулаторії загальної практики – сімейної медицини, яка постраждала внаслідок погодних умов. Тривають роботи з поточного ремонту покрівлі Мар’їнської амбулаторії загальної практики – сімейної медицини та з капітального ремонту Красногорівської амбулаторії загальної практики – сімейної медицини за рахунок коштів Міжнародного Комітету Червоного Хреста.
Не коронавірусом єдиним живе країна. Тож, перейдемо до запитань, що найбільш хвилюють мешканців, які опинились на лінії розмежування, насамперед – це якісне водопостачання та газопостачання.
– Нагадаю, що до початку збройного протистояння Красногорівка та Мар’їнка отримували питну воду з Петровського району міста Донецька.
З 2014 року, під час активних бойових дій, централізоване питне водопостачання до них повністю припинено. Щоб уникнути санітарно-епідеміологічної катастрофи, було організовано постачання технічної води з Південно-Донбаського водогону, яка може використовуватись лише в господарсько-побутових цілях.
– Вже майже сьомий рік чимало дискусій і обурень точиться з цього приводу. Чи є позитивні зрушення?
– Вирішення питання відновлення централізованого питного постачання є стратегічно важливим та високозатратним. Цим питанням щоденно опікуються як обласна так і районна адміністрація. Тому є суттєві зрушення. Так департаментом житлово-комунального господарства Донецької облдержадміністрації розроблено проектно-кошторисну документацію на реконструкцію станції водопідготовки у Мар’їнці. Вартість робіт складає понад 23 мільйони гривень. Та розроблено документацію на реконструкцію системи водопостачання із встановленням обладнання з очистки води у Красногорівці – вартістю у 27 мільйонів гривень. Відповідні кошти передбачено у обласному бюджеті.
Для реалізації цих проєктів департамент завершує тендерні закупівлі будівельних робіт через електронну систему ProZorro. Згідно з договірними умовами об’єкти планується ввести в експлуатацію наприкінці березня – початку квітня 2021 року.
А поки, за підтримки Донецької облдержадміністрації, Мар’їнської райдержадміністрації та міжнародних партнерів, мешканці міст безкоштовно забезпечуються питною водою шляхом її підвезення автоцистернами з Карлівської фільтрувальної станції.
Допомогу у забезпеченні населення питною водою надають благодійна організація АДРА Україна та Чеська гуманітарна організація «Людина в біді». Від ЮНІСЕФ місто Мар’їнка отримало 4500 метрів труб для виконання ремонтних робіт системи водопостачання.
Крім того, на підставі договорів про надання благодійної пожертви, укладених між військово-цивільними адміністраціями міст та БО «Парафіяльний благодійний фонд «КАРІТАС МАРІУПОЛЬ» в містах Мар’їнка та Красногорівка пробурені свердловини та встановлено сучасне обладнання для очищення води. Зараз триває тестування обладнання та оформлення документації, передбаченої законодавством України.
– А що з приводу відновлення роботи каналізаційних споруд прифронтових міст?
– Зауважу, що до початку військового конфлікту Мар’їнка не мала власних очисних споруд та каналізаційні стоки перекачувались каналізаційно-насосною станцією до очисних споруд міста Донецька. Внаслідок тривалої експлуатації та завданих руйнувань нині вони знаходяться у непридатному стані та не працюють. А у Красногорівці каналізаційні очисні споруди та каналізаційний колектор майже повністю зруйновані під час обстрілів.
Для відновлення їх сталої роботи необхідно виготовити проєктно-кошторисну документацію та виконати будівельні роботи з реконструкції каналізаційної насосної станції у м. Мар’їнка з будівництвом мереж напірної каналізації від КНС до очисних споруд м. Красногорівка та реконструкції очисних споруд та головної насосної станції міста Красногорівка.
Департаментом капітального будівництва Донецької облдержадміністрації зараз виконані передпроєктні роботи і розрахунки. Вартість будівельних робіт близько 70 мільйонів гривень. Щоб забезпечити вчасне отримання дозволів на виконання ремонтно-будівельних робіт з відновлення, виготовлено необхідну містобудівну документацію, розроблено проєкт землеустрою, зареєстровано право власності на очисні споруди та земельну ділянку під ними. Виконання проєктних та відновлювальних робіт заплановано на 2021 рік.
– Зрозуміло, тобто обсяг робіт ще доволі великий. А що вдалося реалізувати і що не вдалося, з тих чи інших причин, у питанні газопостачання?
Роботи з відновлення газопроводу високого тиску Мар’їнка – Красногорівка, протяжністю 3168 метрів погонних, розпочаті за підтримки Донецької облдержадміністрації та Міжнародного комітету Червоного Хреста ще у грудні 2014 року було завершено у червні 2016 року. На сьогодні єдиним технічним рішенням, яке дозволяє в найкоротші терміни та за мінімальні кошти відновити газопостачання є – реконструкція існуючої газорозподільної станції Мар’їнка.
Донецькою облдержадміністрацією виділено 20 мільйонів гривень субвенції на соціально-економічний розвиток окремих територій. За її рахунок військово-цивільною адміністрацією міста Мар’їнка та села Побєда виготовлено проєктно-кошторисну документацію та планується реалізація проєкту.
Ще у серпні 2020 року в системі ProZorro проведено процедуру відкритих торгів та укладено договір підряду, проте внаслідок відсутності гарантій безпеки на виконання робіт в так званій «червоній» зоні реконструкцію не було розпочато. Втім, незважаючи на відсутність газу всі освітні, медичні, культурні та соціальні заклади забезпечено індивідуальним опаленням.
– Тож, мешканцям вкотре доведеться опалюватися твердим паливом, хоча за ці роки хто живе впритул до лінії розмежування вже якось пристосувався до цього, була би ціла хата. Виникає тоді питання, як йде відновлення житлових будинків?
Вже третій рік поспіль, силами підрозділів ДСНС України з використанням будівельних матеріалів з матеріального резерву Донецької облдержадміністрації, відновлюються приватні житлові будинки в населених пунктах району. Мар’їнською районною державною адміністрацією за рахунок коштів районного бюджету, в обсязі 1,1 мільйона гривень, забезпечено їх проживання та харчування, транспортування будівельних матеріалів та придбання будівельного інвентарю.
Тільки протягом 2020 року відновлено 467 приватних житлових будинків: 245 у Мар’їнці, у Красногорівці – 210, у Карлівці – 3, у Новомихайлівці – 9 та 7 об’єктів інфраструктури.
Крім того, ще 226 приватних житлових будинків відремонтовано за рахунок допомоги наших міжнародних партнерів: 124 будинки у Мар’їнці та 102 у Красногорівці. Мешканці ще 49 приватних житлових будинків, які знаходяться у «червоній» зоні Мар’їнки, отримали з обласного матеріального резерву будівельні матеріали.
– А що з приводу багатоповерхівок?
– Протягом 2015-2020 років за рахунок коштів держаного та місцевих бюджетів та коштів міжнародних благодійних організацій повністю або частково відновлено 95 багатоквартирних будинків: у Мар’їнці – 35, у Красногорівці – 60.
У цьому році департаментом капітального будівництва за рахунок коштів обласного бюджету виконуються роботи з відновлення 7 будинків у місті Красногорівка по вулицям Толстого, Центральна, Восточна та м-н Сонячний.
На виконання робіт з капітального ремонту будинків №3, №12, №13 по вулиці Восточній бюджету Красногорівки надано 11,8 мільйона гривень субвенції з обласного бюджету. Відновлювальні роботи тривають.
– Якщо ми вже торкнулись питання житла, скажіть, яка ведеться робота із забезпечення житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування?
–У 2020 році райдержадміністрацією активізовано роботу у цьому напрямку і, на умовах співфінансування з обласного, місцевого та районного бюджетів (50/50), придбано 4 однокімнатні квартири – у Кураховому і навіть у прифронтових Мар’їнці та Красногорівці. Зараз вирішується питання придбання ще однієї однокімнатної квартири на території Курахівської міської ради. Крім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2017 року № 877 ще 20 осіб з числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають на квартирному обліку в районі, отримають грошову компенсацію на придбання житла, з них 9 осіб перебуває на квартирному обліку в містах Мар’їнка та Красногорівка.
– Які трансформації відбулись в освітній галузі, насамперед у прифронтовій місцевості?
–У підпорядкуванні відділу освіти Мар’їнської райдержадміністрації 25 закладів загальної середньої освіти і один Курахівський ліцей «Престиж», де здобувають освіту 5241 учень. З 1 вересня цього року відкрив свої двері для учнів Красногорівський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №2. Він зазнав значних пошкоджень під час потужного обстрілу міста 28 травня 2017 року. У рамках національного проєкту «Велике будівництво» заклад повністю відновлено за рахунок коштів обласного бюджету: виконано термомодернізацію зовнішніх конструкцій та благоустрій території, встановлено модульну котельню, замінено зовнішні мережі.
–Чи реалізовується ключова реформа Міністерства науки та освіти «Нова українська школа»?
– В рамках її впровадження для закладів освіти району, за рахунок коштів державного та районного бюджетів, придбано нові учнівські та офісні меблі, багатофункціональні пристрої, мультимедійні проектори, дидактичний матеріал, шкільні дошки та інше обладнання на загальну суму 2,7 мільйона гривень. Відремонтовано класи «Нової української школи» у 3 закладах загальної середньої освіти району, а інші отримали будівельні матеріали. За кошти державного бюджету та районного бюджетів 2 заклади загальної середньої освіти забезпечено повним комплектом необхідного обладнання для шкільних їдалень, а всі інші оновили сантехнічне обладнання, меблі та столовий посуд.
У 2020 році в Курахівському ЗЗСО I-III ступенів №2, на умовах співфінансування з місцевого бюджету, державою розпочато реалізацію програми «Спроможна школа для кращих результатів». У її рамках отримано сучасне новітнє обладнання для кабінетів математики, фізики, хімії, біології, географії на суму 2,3 мільйона гривень.
Протягом року закінчено реалізацію протипожежних заходів у 8 закладах загальної середньої освіти та заплановано відповідну роботу у наступному році.
12 шкільних автобусів забезпечують підвезення учнів, три з яких було придбано протягом цього року за кошти держбюджету у спів фінансуванні з місцевим. До кінця грудня автопарк поповниться ще одним сучасним автобусом.
Для організації освітнього процесу в умовах пандемії, за кошти місцевого бюджету придбано засоби індивідуального захисту.
– Як щодо розвитку закладів соціальної сфери? Які заходи здійснюються для соціального захисту людей з інвалідністю?
–У центрі комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю «Вогник надії» за рахунок коштів районного бюджету створено службу з перевезення «Соціальне таксі». Це є життєво-необхідним для 138 мешканців району, що мають порушення опорно-рухового апарату та пересуваються за допомогою технічних засобів реабілітації . З обласного бюджету виділено 1 мільйон, ще 550 тисяч гривень з районного – для придбання «Вогнику надії» спеціалізованого автотранспорту. Наразі проведено відкриті торги процедури закупівлі, визначено переможця з яким укладено договір на поставку до кінця 2020 року. В рамках співпраці райдержадміністрації з УВКБ ООН, до кінця року планується отримати обладнання для сенсорної кімнати. Також у цьому році у будівлі, де працюють основні заклади соціального захисту району, встановлено прилади протипожежної безпеки та автоматичної пожежної сигналізації.
Нагадую, що Донецька область отримала два мобільних Центри надання адміністративних послуг, автомобіль та мобільні кейси для надання соціальних послуг. Це – технічна допомога, яка надається в рамках реалізації проєктів Програми Розвитку ООН за фінансової підтримки Уряду Канади та Європейського Союзу. Один з цих мобільних Центрів надаватиме адміністративні та соціальні послуги на території Мар’їнського району.
– Євгене Івановичу, а що робиться для молоді та і взагалі, який розвиток культурної галузі в районі?
В районі працює 3 школи мистецтв, які відвідують 353 учні, дві з них – у прифронтових Мар’їнці та Красногорівці. Порівняно з минулими роками інтерес до їх роботи зростає. Так, у минулому році в школах мистецтв навчалось 323 учні, а у 2018 році – 299. З 1 вересня розпочала навчальний рік музична школа міста Мар’їнки. В закладі навчається 30 учнів та працює 7 викладачів. За бюджетні кошти встановлено вікна, двері та проведено поточний ремонт приміщень.
В рамках реалізації програми Президента України щодо створення та розвитку сучасних культурних хабів, у Мар’їнці реалізується пілотний проєкт по створенню на базі районного будинку культури поліфункціонального культурного центру. На реалізацію проєкту у 2021 році плануємо залучити 43,8 мільйона гривень з Державного фонду регіонального розвитку. Наразі проєкт пройшов попередній регіональний конкурсний відбір.
Підкреслю, що сьогодні на території району працює вісім молодіжних центрів. В селах Костянтинівка, Катеринівка та Єлизаветівка і у місті Курахове. Вони відкрилися у цьому році. Тривають роботи по створенню такого центру в селі Дачне. У Катеринівці за кошти районного та місцевого бюджетів збудовано дитячий спортивний майданчик.
– З розмови варто констатувати, що рік був хоч і непростим, але плідним. Євгене Івановичу, наостанок, коротко невеликий підсумок та побажання на новоріччя мешканцям району.
– Незважаючи на пандемію, карантинні заходи, які негативно вплинули на ситуацію в країні та світі в цілому, у 2020 нам вдалося зробити чимало. Однак, ми добре розуміємо, що проблемні питання ще залишаються. Тому і надалі органам державної влади та місцевого самоврядування необхідно активно працювати над їх вирішенням, адже тут живуть мужні, працьовиті та гостинні люди, яким вкрай необхідно дати надію на краще життя.
Напередодні новорічних свят вітаю всіх жителів району. Миру, віри в краще майбутнє, святкового настрою і благополуччя в кожну домівку та родину.Нехай у житті буде більше яскравих моментів, взаємної любові, щастя і добра. Всі біди і тривоги нехай вас обходять стороною на життєвому шляху. Всього найкращого в прийдешньому 2021 році!
Дякую за розмову.
За матеріалами газети “Новини регіону”