Ентеробіоз – це захворювання, викликане гостриками.
Збудник хвороби – дрібний круглий гельмінт довжиною 9-12 мм, біло-рожевого кольору, який паразитує в нижньому відділі тонкого та в усіх відділах товстого кишечника.
Зараження людини відбувається при проковтувані яєць гостриків, що потрапляють до рота через забруднені руки, через постільні речі та білизну, предмети побуту. Гострики стійкі до зовнішніх впливів і дезінфікуючих засобів. На іграшках, ліжку, килимах яйця зберігаються до 21 дня, на піску пісочниць -14 днів, у воді і водойм -7 днів.
Симптоми захворювання. Першою ознакою захворювання є скарги дитини на постійний свербіж в області анального отвору, який може стати причиною розчісування і повторного інфікування, у дівчат свербіж може поширитися і на область піхви. У випорожненнях дитини, або при огляді анального отвору вночі можна виявити маленьких білих ниткоподібних черв’яків , дитина може відчувати особливо сильний свербіж вночі, коли гострики починають активну діяльність. Діти погано сплять , стають плаксивими, в них погіршується апетит, зменшується працездатність та успішність, виникає неврастенія. Інколи спостерігаються болі в животі, нудота, блювання, рідкі випорожнення, частіше з домішками слизу. У інвазованих дітей часто не виробляється повноцінний імунітет після проведених профілактичних щеплень.
Профілактика ентеробіозу. Для попередження виникнення захворювання на ентеробіоз необхідно:
– дотримуватись правил особистої гігієни;
– коротко стригти нігті дітям;
– у домі, де є хворий на ентеробіоз, потрібно кілька разів на день проводити вологе прибирання;
– стежити, щоб надворі дитина не тягнула до рота підібрані з землі предмети;
– не вживати немиті овочі та фрукти;
– не витрушувати постільну білизну у приміщенні;
– слідкувати за тим, щоб білизна була чистою;
– прасувати одяг та білизну з обох сторін після прання.
При виникненні симптомів ентеробіозу необхідно звернутись за медичною допомогою до сімейного лікаря, лікаря терапевта, лікаря педіатра.