Мар'їнська районна державна адміністрація

Мар'їнська районна державна адміністрація

Мар’їнське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області повідомляє

       Захист бджіл при застосуванні пестицидів

З початком масових обробок пестицидами сільськогосподарських посівів, частішають випадки загибелі запилювачів квіткових рослин, зазвичай під час цвітіння ріпаку та соняшнику. У більшості випадків токсикація бджіл відбувається через несвоєчасну інформацію бджолярів про час, місце та характер хімічних обробок, порушення правил застосування пестицидів, використання небезпечних для бджіл препаратів.

Застосування хімічних засобів захисту рослин регламентується Державними санітарними правилами ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві», відповідно до яких адміністрація господарств зобов’язана завчасно, але не менше чим за дві доби до початку проведення кожної хімічної обробки, сповіщати населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об’єктів про місця, строки і методи застосування пестицидів. У період проведення таких робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи.

Обробки сільськогосподарських культур повинні здійснюватися тільки препаратами, офіційно дозволеними «Переліком пестицидів та агрохімікатів дозволених в Україні». У цьому ж довіднику зазначені і пестициди, що рекомендуються до використання на присадибних ділянках.

Провина за отруєння бджіл не може лежати тільки на замовникові хімобробок, значну відповідальність також несуть і власники пасік. Так, відповідно до вимог Закону України «Про бджільництво» пасіки юридичних та фізичних осіб підлягають обов’язковій реєстрації в Державному реєстрі потужностей операторів ринку, яку проводить Мар’їнське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області. Перевезення (кочівля) бджіл на медозбір і запилення здійснюється  за наявності ветеринарно-санітарного паспорту на пасіку та ветеринарного свідоцтва, згідно з якими фізичні та юридичні особи повинні розміщувати пасіки на земельних ділянках, які належать їм на правах власності або користування.

Після отримання повідомлення про майбутню хімічну обробку бджоляр повинен до її початку: вивезти пасіку в безпечне місце, ізолювати виліт бджіл з вулика (без кочівлі) або прибрати бджолині сім’ї в зимівник.

Якщо пасіка постраждала і відбулося отруєння бджіл, необхідно негайно звернутися до місцевого голови з офіційною заявою для проведення обстеження пасіки та поля, обробленого пестицидами.

Законодавчу силу при визначенні причини загибелі бджіл має лабораторна діагностика, яка проводиться з відібраних від бджолиних сімей проб та встановлює в них залишки отрутохімікатів.

У відповідності зі ст. 20 Закону України «Про пестициди і агрохімікати», ст. 38 Закону України «Про бджільництво» відповідальність за порушення законодавства  несуть  особи, винні у неповідомленні (приховуванні) або наданні неправдивої інформації про виникнення загрози при застосуванні пестицидів. Порушення законодавства  тягне за собою цивільну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством.