Мар'їнська районна державна адміністрація

Мар'їнська районна державна адміністрація

Мар’їнське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області повідомляє

Останнім часом почастішали випадки звернень населення  до органів виконавчої  влади  та  Мар’їнського районного управління Головного управління   Держпродспоживслужби в Донецькій області з приводу порушення правил застосування пестицидів та агрохімікатів приватними особами.

Особи,  які  застосовують  хімічні та біологічні засоби захисту рослин при вирощувані сільгоспкультур не дотримуються вимог санітарних норм щодо зон санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку, часу проведення обробки,  врахування погодних умов та напрямку вітру, обов’язкового попередження населення про проведення обробки.

Не дотримання вимог чинного законодавства сприяє постійному забрудненню  пестицидами  грунту,  води,   повітря та може викликати отруєння людей, тварин, загибель бджол  та риб, забруднення харчових продуктів.  Безпосереднє сусідство земельних ділянок (полів) з житловою забудовою,  при обробці,  призводить до забруднення   території житлової забудови, що негативно впливає на умови проживання людей.

Всі роботи з пестицидами слід проводити  після проходження спеціальної  підготовки та отримання допуску (посвідчення) на право роботи, пов’язаної з транспортуванням, зберіганням та застосуванням пестицидів.

Обприскування пестицидами сільгоспкультур проводити в суворій відповідності з  «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених для використання  в Україні».

Перед проведенням обробок об’єктів, розташованих у межах або поблизу населених пунктів,  у радіусі  200 м. від меж ділянок  необхідно встановити попереджувальні знаки  – «Обережно! Застосовано пестициди!», та не менше чим за 3 доби до початку проведення хімічних обробок  оповістити  людей про майбутні роботи і строки, протягом яких забороняється перебування людей в даній зоні.

Обприскування вентиляторними і штанговими обприскувачами допускається при швидкості вітру до 3 м/с (дрібнокрапельне) і 4 м/с (крупнокрапельне). Застосування гербіцидів із поливною водою шляхом дощування (гербігація) допускається при швидкості вітру до 4 м/с.

Зона санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку при вентиляторному обприскуванні повинна бути не менше 500м.,  при штанговому і гербігації дощуванням – 300м. При  застосуванні аерозольних генераторів регульованої дисперсності санітарно-захисні зони повинні відповідати вимогам, зазначеним в інструкції для даного виду апаратури, обробка посівів у цих зонах допускається при напрямку вітру від населених пунктів і інших об’єктів, що підлягають санітарному захисту.

Вимоги щодо застосування пестицидів визначені в  ДСП 8.8.1.2-001-98«Транспортування, зберігання та застосування пестицидів в народному господарстві». Дані правила є частиною санітарного законодавства та обов’язкові для дотримання всіма підприємствами, установами та особами, що проводять будь-які дії з пестицидами. Порушення цих правил тягне за собою цивільно – правову, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно чинного Законодавства.

Зважаючи на важливість питання та поважаючи право громадян на безпечні та комфортні умови проживання, органам місцевого самоврядування, при наданні в користування суб’єктам підприємницької діяльності земельних ділянок для ведення сільськогосподарського виробництва,   необхідно передбачити можливість організації санітарно-захисної зони до суміжних ділянок,  а керівникам господарств та одноосібникам  дотримуватися вимог чинного законодавства при застосуванні пестицидів та агрохімікатів.

Будьте пильними, бережіть себе і оточуючих.