Мар'їнська районна державна адміністрація

Мар'їнська районна державна адміністрація

На території області активізувались мишоподібні гризуни

Осіння пора для аграріїв – це не лише період закінчення збору врожаю та його збереження, але й активна посівна компанія озимих зернових колосових культур. Саме в цей період з року в рік постає проблема у вигляді великої кількості мишоподібних гризунів на посівах, що становлять загрозу майбутньому врожаю.

Погодні умови протягом вересня посприяли збільшенню чисельності мишоподібних гризунів в місцях їх резервації (незорані поля після збирання соняшнику та кукурудзи, стерня). За сприятливих кормових і погодних умов у місцях резервацій мишоподібні гризуни можуть масово розмножуватись і періодично заселяти посіви озимих культур та багаторічних трав. Мишоподібні гризуни надзвичайно плодючі. Полівки розмножуються протягом усього теплого періоду, за наявності достатньої кількості корму та відсутності відлиг здатні розмножуватись і взимку під снігом. Одна самка може давати до 88 особин на рік.

Погода та достатня кормова база сприяють збільшенню популяції мишей. Уже зараз на полях виявлені вогнища розвитку гризунів. Загрожують мишоподібні перш за все посівам озимого ріпаку, озимого гороху, озимих зернових та багаторічним травам. Живлячись сходами пшениці, полівки утворюють в посівах «пролисини». В роки масового розмноження шкідників іноді виникає потреба в пересіві пошкоджених масивів. Враховуючи високу здатність до швидкого розмноження та міграції, існує висока ймовірність того, що в подальшому щільність мишоподібних гризунів та інтенсивність заселення озимих культур зростатиме. З метою збереження посівів озимих культур та майбутнього урожаю, щоб уникнути завдання шкоди посівам для проведення ефективного та вчасного захисту потрібно систематично проводити обстеження, визначати видовий склад гризунів. Регулярні обстеження та вчасний захист дадуть змогу запобігти ускладненню фітосанітарного стану й посприяють успішній зимівлі озимих культур. Восени проводять кілька обстежень з фази сходів озимих до настання зимових холодів. Важливо визначити початок заселення посівів гризунами і вчасно провести профілактичну обробку сільгоспкультур.

Щоб визначити потребу в обробках, слід знати чисельність мишей на кожному полі. Для цього підраховують кількість колоній і нір на визначеній ділянці 0,25 га (100х25 або 50х50 метрів — за високої чисельності) або на прямолінійних маршрутах по діагоналі поля 1000 м завдовжки (1200 чоловічих або 1400 жіночих кроків) та 5 м (0,5 га) завширшки за малої кількості гризунів. На кожному полі до 200 га закладають один маршрут або ділянку. У другій половині дня притоптують усі виходи в колоніях, а вранці наступного дня підраховують відкриті виходи та визначають кількість жилих колоній і нір. У зниженні чисельності мишоподібних гризунів, зокрема сірих полівок, важливу роль відіграє система запобіжних заходів. Серед них найважливішими є агротехнічні: збирання без втрат врожаю, вчасна і якісна зяблева оранка з оборотом на глибину 25-30 см — які сприяють руйнуванню гнізд, позбавляють гризунів корму та надійного сховища.

Захист посівів озимини, багаторічних трав та ріпаку від мишоподібних гризунів проводять за наявності 3-5 жилих колоній на гектар шляхом розкладання отруєних принад у жилі нори, відповідно до «Переліку пестицидів та агрохімікатів дозволени до використання в Україні». Хімічні обробки треба проводити відповідно до економічних порогів шкодочинності, суворо дотримуючись техніки безпеки.

Мишоподібні гризуни завдають значної шкоди не лише посівам сільськогосподарських культур, але є і переносниками багатьох хвороб небезпечних для людей та свійських тварин — лептоспірозу, псевдотуберкульозу,  та ін.

Тому боротьба з гризунами є невід’ємною частиною у боротьбі за збереження майбутнього врожаю.

За інформацією відділу контролю за обігом засобів захисту рослин

управління фітосанітарної безпеки

Держпродспоживслужби в Донецькій області