Мар'їнська районна державна адміністрація

Мар'їнська районна державна адміністрація

Управління фітосанітарної безпеки Держпродспоживслужби в Донецькій області повідомляє

На території області почалось відродження гусені чортополохівки.

Чортополохівка – шкідник, що пошкоджує рослини в усі фази розвитку. Метелик світло-червоного або яскраво-коричневого кольору. На передніх крилах малюнок з чорних смуг, білих плям біля вершини і звивистої чорної поперечної смужки по зовнішньому краю. Знизу передні крила рожеві з чорно-білим малюнком. Задні крила зверху з чорними поперечними смужками і оковидними плямами по зовнішньому краю, знизу ясно бурі з мармуровим малюнком і синьо-жовтими оковидними плямами по зовнішньому краю.

Після тривалого періоду додаткового живлення, на квітучих бур’янах і інших нектароносах, метелики відкладають яйця, розміщуючи їх поодинці на листя рослин. Відклавши яйця метелики гинуть. Через 7 – 12 днів відбувається відродження гусениць, які харчуючись, скелетують листя, скріплюючи його павутинкою. У роки масової появи, знищивши бур’яни, гусінь відчутної шкоди може завдати рослинам сої, гороху, соняшнику, овочевим та баштанним культурам та іншим, передусім засміченим посівам. Необхідно врахувати здатність гусениць швидко пересуватися в пошуках поживи. Через 20 – 30 днів гусениця закінчує живлення, перетворюється на лялечку. Через 12 – 18 днів із лялечки вилітають метелики нового покоління. У липні – вересні розвиваються II і III покоління.

З метою попередження втрат через шкідливість личинок чортополохівки, потрібно регулярно проводити обстеження сільськогосподарських та інших угідь, особливо посівів сої та соняшнику, садів, присадибних ділянок.

Згідно статті 18 Закону України про «Захист рослин» підприємства, установи, організації усіх форм власності та громадяни зобов’язані проводити систематичні обстеження посівів, насаджень і вразі виявлення поширення шкідливих організмів інформувати про це центральний орган виконавчої влади (Управління фітосанітарної безпеки).

При відродженні і живленні гусениць чортополохівки (економічний поріг шкодочинності 1,5-2 гусені на рослину) необхідно провести заходи захисту – крайових або суцільних обробок інсектицидами згідно «Переліку пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні» із обов’язковим дотриманням інструкцій по техніці безпеки при роботі з пестицидами.

При застосуванні пестицидів слід особливу увагу приділити усуненню негативного впливу на галузь бджільництва. Нагадуємо юридичним та фізичним особам, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, вимоги статті 37 Закону України «Про бджільництво», в якому чітко говориться про те, що фізичні та юридичні особи, зобов`язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через засоби масової  інформації попередити про це пасічників, пасіки, яких знаходяться на відстані до десяти кілометрів від оброблюваних площ.

11

Відділ контролю за обігом засобів захисту рослин

управління фітосанітарної безпеки

Держпродспоживслужби в Донецькій області